Msas 141 over Ayd Mill Rd; Cp Rail
Fair Condition96 years old11,103 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The Jct Ayd Mill RD |
| Carries | Msas 141 |
| Crosses | Ayd Mill Rd; Cp Rail |
| Coordinates | 44.94001, -93.15232 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.1 ft (73.5 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 1639.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,103 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62507 |