Csah 51 over Ayd Mill Rd; Cp Rail
Fair Condition62 years old12,792 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The Jct Ayd Mill RD |
| Carries | Csah 51 |
| Crosses | Ayd Mill Rd; Cp Rail |
| Coordinates | 44.93184, -93.14658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 265.4 ft (80.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Area | 1448.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,792 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62511 |