Csah 33 over Mc Ry
Fair Condition52 years old9,111 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.1 Mi W Of Jct Prior Av |
| Carries | Csah 33 |
| Crosses | Mc Ry |
| Coordinates | 44.96824, -93.18447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 368.4 ft (112.3 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 2672.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,111 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62527 |