Mn 51 over Pierce Butler Route
Fair Condition61 years old32,500 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.9 Mi N Of Jct TH 12 |
| Carries | Mn 51 |
| Crosses | Pierce Butler Route |
| Coordinates | 44.96940, -93.16705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 1053.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,500 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62011 |