Mn 51 over Bnsf Railroad
Fair Condition61 years old32,500 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.0 Mi N Of Jct TH 12 |
| Carries | Mn 51 |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 44.97023, -93.16706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 229.7 ft (70 m) |
| Max Span | 117.5 ft (35.8 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 1,988 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,500 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62012 |