Csah 65 over Up Rr
Fair Condition51 years old19,400 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.3 Mi S Of Jct Csah 31 |
| Carries | Csah 65 |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 44.97340, -93.02532 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 135.2 ft (41.2 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 881.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,400 (2011) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62530 |