Csah 68 over Up Rr
Fair Condition38 years old9,674 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.3mi N Of Jct Csah 31 |
| Carries | Csah 68 |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 44.98112, -93.00435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.3 ft (57.4 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 1400.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,674 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62543 |