Casey Road over Pailey Creek
Good Condition30 years old60 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 12 T12n R 8e |
| Carries | Casey Road |
| Crosses | Pailey Creek |
| Coordinates | 32.91475, -89.43773 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 380.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000092 |