Center Crossing RD over Lobutcha Creek
Good Condition48 years old450 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 6 T12n R 9e B |
| Carries | Center Crossing RD |
| Crosses | Lobutcha Creek |
| Coordinates | 32.92445, -89.40666 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 597.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000099 |