Center Crossing RD over Lobutcha Creek Relief
Good Condition48 years old450 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 5 T12n R 9e B |
| Carries | Center Crossing RD |
| Crosses | Lobutcha Creek Relief |
| Coordinates | 32.91909, -89.40449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 325.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000098 |