Mars Hill Road over Bibalucta Creek
Good Condition27 years old560 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 8 T12n R 9e B |
| Carries | Mars Hill Road |
| Crosses | Bibalucta Creek |
| Coordinates | 32.90423, -89.39057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 579.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4000000000100 |