East Main over Town Creek Relief
Fair Condition79 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 32 T 9s R 6e |
| Carries | East Main |
| Crosses | Town Creek Relief |
| Coordinates | 34.25736, -88.68919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 1912.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1947 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000207 |