East Main over Old Town Creek
Poor Condition62 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 32 T 9s R 6e |
| Carries | East Main |
| Crosses | Old Town Creek |
| Coordinates | 34.25739, -88.69217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 2605.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000206 |