CR 1130 over Boguebaba Creek
Poor Condition47 years old115 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 3 T10s R 7e |
| Carries | CR 1130 |
| Crosses | Boguebaba Creek |
| Coordinates | 34.23911, -88.55289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.5 ft (22.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 106.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000154 |