CR 1001 over Tulip Creek
Good Condition34 years old60 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 3 T10s R 6e |
| Carries | CR 1001 |
| Crosses | Tulip Creek |
| Coordinates | 34.24667, -88.65528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 276.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000137 |