CR 1190 over Tulip Creek
Good Condition29 years old600 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 3 T10s R 6e |
| Carries | CR 1190 |
| Crosses | Tulip Creek |
| Coordinates | 34.24825, -88.65761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 410.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000138 |