CR 109 over Tubbalubba Creek
Fair Condition36 years old152 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec_21_t11s_r 5e |
| Carries | CR 109 |
| Crosses | Tubbalubba Creek |
| Coordinates | 34.11131, -88.78911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 252 sq m |
| Main Spans | 100 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 152 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000171 |