Smith Co. 14 over Oakohay Creek
Fair Condition51 years old530 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 27 T10n R15w B |
| Carries | Smith Co. 14 |
| Crosses | Oakohay Creek |
| Coordinates | 31.80465, -89.49351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 419.9 ft (128 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 1,152 sq m |
| Main Spans | 100 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 530 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000129 |