Smith Co. 18 over Sullivans Hollow Creek
Fair Condition51 years old260 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 28 T10n R15w B |
| Carries | Smith Co. 18 |
| Crosses | Sullivans Hollow Creek |
| Coordinates | 31.80514, -89.51358 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 468.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000131 |