Smith Co. 20 over Sullivan Hollow Creek
Good Condition21 years old120 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 28 T10n R15w B |
| Carries | Smith Co. 20 |
| Crosses | Sullivan Hollow Creek |
| Coordinates | 31.80579, -89.51817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 439.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000132 |