Smith Co. 20a over Bch Of Sullivans Creek
Good Condition31 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 31 T10n R15w |
| Carries | Smith Co. 20a |
| Crosses | Bch Of Sullivans Creek |
| Coordinates | 31.79039, -89.54313 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 111.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000133 |