Pston-slvr Run RD over Ten Mile Creek
Good Condition10 years old640 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 26 T 3s R12w B |
| Carries | Pston-slvr Run RD |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 30.76039, -89.15817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 425.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA660000000A054 |