Pston-slvr Run RD over Harris Creek
Fair Condition52 years old610 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 31 T 3s R12w B |
| Carries | Pston-slvr Run RD |
| Crosses | Harris Creek |
| Coordinates | 30.74044, -89.22463 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 201.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000056 |