Jub Hickman RD over Andrew Branch
Fair Condition31 years old34 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Stone |
| Location | Sec 7 T 4s R12w |
| Carries | Jub Hickman RD |
| Crosses | Andrew Branch |
| Coordinates | 30.70952, -89.23912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 123.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6600000000079 |