Three Mile Lake RD over Browns Bayou
Poor Condition25 years old270 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 4 T17n R 3w B |
| Carries | Three Mile Lake RD |
| Crosses | Browns Bayou |
| Coordinates | 33.36203, -90.51434 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 87 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 270 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000003 |