Gene Lester Road over Dawson Bayou
Fair Condition50 years old50 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 19 T17n R 4w B |
| Carries | Gene Lester Road |
| Crosses | Dawson Bayou |
| Coordinates | 33.29974, -90.65991 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 520.0 ft (158.5 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1489.9 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000013 |