Brumfield Plantati over Natural Slough
Poor Condition48 years old50 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 15 T17n R 5w |
| Carries | Brumfield Plantati |
| Crosses | Natural Slough |
| Coordinates | 33.32917, -90.70389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 217.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000020 |