Waco Road over Sunflower River
Fair Condition60 years old230 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 22 T17n R 5w B |
| Carries | Waco Road |
| Crosses | Sunflower River |
| Coordinates | 33.30886, -90.70621 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 562.0 ft (171.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 2107.0 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000022 |