Mo 42 E over Joes Br
Fair Condition62 years old3,228 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 29 T 39 N R 14 W |
| Carries | Mo 42 E |
| Crosses | Joes Br |
| Coordinates | 38.08421, -92.48389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 123.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,228 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1071 |