RT C S over Deane CR
Fair Condition60 years old433 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 17 T 38 N R 14 W |
| Carries | RT C S |
| Crosses | Deane CR |
| Coordinates | 38.03381, -92.49698 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 539.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 433 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1641 |