RT C S over Brumley CR
Fair Condition60 years old433 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 8 T 38 N R 14 W |
| Carries | RT C S |
| Crosses | Brumley CR |
| Coordinates | 38.05058, -92.48406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 271.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 433 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1640 |