RT C S over Mill CR
Fair Condition60 years old433 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 29 T 39 N R 14 W |
| Carries | RT C S |
| Crosses | Mill CR |
| Coordinates | 38.08417, -92.49163 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 272.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 433 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1639 |