Is 35 N over Clear CR
Fair Condition61 years old15,345 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 23 T 53 N R 31 W |
| Carries | Is 35 N |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 39.38873, -94.36091 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.0 ft (56.4 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 688.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,345 (2024) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1100 |