172nd ST over New Hope CR
Poor Condition107 years old109 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 14 T 53 N R 31 W |
| Carries | 172nd ST |
| Crosses | New Hope CR |
| Coordinates | 39.40436, -94.34499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 166.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1919 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 109 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 13850 |