Is 435 S over Mine Access Creek
Fair Condition60 years old73,158 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 7 T 49 N R 32 W |
| Carries | Is 435 S |
| Crosses | Mine Access Creek |
| Coordinates | 39.07399, -94.48903 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 104.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73,158 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1393 |