Manchester Trfy S over Dry CR
Fair Condition60 years old292 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 7 T 49 N R 32 W |
| Carries | Manchester Trfy S |
| Crosses | Dry CR |
| Coordinates | 39.08149, -94.49201 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 62.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 292 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1392 |