Is 435 S over Mo 78
Fair Condition61 years old47,174 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 31 T 50 N R 32 W |
| Carries | Is 435 S |
| Crosses | Mo 78 |
| Coordinates | 39.08228, -94.49070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 181.1 ft (55.2 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 872.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47,174 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1394 |