Is 35 S over Cst Jarboe ST
Fair Condition59 years old42,769 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 7 T 49 N R 33 W |
| Carries | Is 35 S |
| Crosses | Cst Jarboe ST |
| Coordinates | 39.07620, -94.59775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 829.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,769 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1400 |