W 27th ST E over Is 35
Fair Condition60 years old2,094 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 7 T 49 N R 33 W |
| Carries | W 27th ST E |
| Crosses | Is 35 |
| Coordinates | 39.07856, -94.59396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 1258.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,094 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1401 |