Is 35 S over Cst Summit ST
Fair Condition60 years old77,615 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 7 T 49 N R 33 W |
| Carries | Is 35 S |
| Crosses | Cst Summit ST |
| Coordinates | 39.07982, -94.59412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 1262.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,615 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1404 |