Is 435 S over Mo 12
Fair Condition58 years old43,001 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 6 T 49 N R 32 W |
| Carries | Is 435 S |
| Crosses | Mo 12 |
| Coordinates | 39.09296, -94.48787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 951.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,001 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1407 |