I630 Ramp 1-e.b. over I-30 Log 139.58
Good Condition43 years old23,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | Jct Of I-630&I-30 |
| Carries | I630 Ramp 1-e.b. |
| Crosses | I-30 Log 139.58 |
| Coordinates | 34.73292, -92.26175 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 949.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005992 |