30 EB To 630 WB over I630 Ramps I30-sec 23
Good Condition43 years old89,205 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | Jct I-630&I-30 |
| Carries | 30 EB To 630 WB |
| Crosses | I630 Ramps I30-sec 23 |
| Coordinates | 34.73261, -92.26167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 776.9 ft (236.8 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 3102.1 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89,205 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005994 |