I630ramp L Barber over I630 Ramp A Barber ST
Good Condition43 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | I630& I630 Ramp A |
| Carries | I630ramp L Barber |
| Crosses | I630 Ramp A Barber ST |
| Coordinates | 34.73375, -92.25977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 844.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005993 |