Is 170 E over Cst Nyflot AVE
Fair Condition48 years old27,257 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2979 T 47 N R 6 E |
| Carries | Is 170 E |
| Crosses | Cst Nyflot AVE |
| Coordinates | 38.77039, -90.33905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 248.7 ft (75.8 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 1265.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,257 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2499 |