Rp Is270w To Is170 over Is 270 Is 170 Or 270
Fair Condition24 years old21,448 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 939 T 47 N R 6 E |
| Carries | Rp Is270w To Is170 |
| Crosses | Is 270 Is 170 Or 270 |
| Coordinates | 38.77519, -90.34041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1075.1 ft (327.7 m) |
| Max Span | 152.9 ft (46.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 4260.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,448 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29167 |