Rp Is170w To Is270 over Rp Is270e To North Hanle
Good Condition24 years old22,425 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 939 T 47 N R 6 E |
| Carries | Rp Is170w To Is270 |
| Crosses | Rp Is270e To North Hanle |
| Coordinates | 38.77517, -90.33843 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 258.9 ft (78.9 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1025.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,425 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29204 |