Is 270 W over Cst North Hanley RD
Good Condition24 years old60,687 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 939 T 47 N R 6 E |
| Carries | Is 270 W |
| Crosses | Cst North Hanley RD |
| Coordinates | 38.77562, -90.33493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.3 ft (70.8 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Area | 1678.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60,687 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29225 |