6576 over Camp Br
Fair Condition38 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 28 T 39 N R 29 W |
| Carries | 6576 |
| Crosses | Camp Br |
| Coordinates | 38.12019, -94.12013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25058 |