7586 over Br Of Shaw CR
Fair Condition86 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 31 T 39 N R 29 W |
| Carries | 7586 |
| Crosses | Br Of Shaw CR |
| Coordinates | 38.10644, -94.15060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 53.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25109 |